Proč lněné oblečení?

Ač se to dnes nezdá, v minulosti patřil len na našem území mezi hojně rozšířené plodiny. Bohužel umělá vlákna ho v druhé polovině 20. století vytlačila. Dnes již víme, že plast není správná cesta. Přestože se ve 21. století snažíme vše zjednodušit skrze syntetická vlákna, která jsou mnohdy téměř bezúdržbová, je len stále jedním z prémiových materiálů, který je příjemný pro toho, kdo ho nosí i pro naši planetu. Pojďme si o lnu říci více! 

Co je vlastně len a jak z něho vznikají vlákna? 

 Len setý je květina, která dorůstá do délky až 80 cm a která je specifická pro své bleděmodré květy. Vlákna, která jsou užívána jsou získávána právě ze stonků. Výroba textilního lnu je od svého prvopočátku prakticky neměnná. Rostlina se nejprve drhnutím zbaví listí. Druhotně se máčí, čímž rozpustí látku zvanou pektóza, která vlákna spojí s dřevinou stonku. Následně se láme a prochází procesem potěrání, při kterém se drtí dřevovina a odděluje se koudel od dlouhých vláken. Svazky lnu poté prochází tak zvaným vochlováním (pročesáváním), při kterém se dělí a odstraní se hrubá a nevhodně dlouhá vlákna. Finální výsledek se poté za mokrého stavu spřádá.

Vlastnosti:

  • Hlavní výhodou lněných látek je, že jsou chladivé a antibakteriální, což oceníte především v teplých parných měsících.
  • Len je prodyšný, ale zároveň velmi pevný, a proto se skvěle se hodí na letní oděvy.
  • Při nevhodném zacházení se mačká. Lněné věci nemůžete zmuchlat a někde pohodit, ale pokud se o ně dobře staráte, odmění se Vám velmi pohodlným zážitkem při nošení.
  • Je hypoalergenním, tedy nezpůsobuje alergické reakce. Díky celkové šetrnosti je vhodný pro alergiky či osoby trpící na kožní onemocnění.
  • Výroba lnu je ekologičtější, než například výroba bavlny, díky užívání nižšího množství vody i chemikálie

Ačkoliv je výroba lnu skrze svou ekologickou cestu nákladnější, než například zpracování bavlny, je i nadále velmi populární. Nejvíce se zpracovává ve Francii, Severním Irsku, Holandsku či Belgii. Česká republika má s výrobou lněného vlákna také bohaté zkušenosti. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz