Vážení zákazníci, aktuálně odesíláme zásilky každé pondělí a pátek. Pokud potřebujete zaslat dříve, dejte nám prosím vědět na email info@cleanwear.cz. Děkujeme.

Textilní průmysl v číslech: Šokující fakta a výzvy k udržitelnosti

pay-1036469_1280

Textilní průmysl je jedním z největších a nejvýznamněji se rozvíjejících odvětví na světě. Každý rok se vyrobí 80-150 miliard kusů oblečení, přičemž o jejich finální destinaci už jsme vás mnohokrát informovali. A ano, mluvíme o spalovnách a skládkách. Móda je zodpovědná za přibližně 10 % celosvětových emisí CO₂ a 20 % celosvětového znečištění vody, což významně vede ke klimatické krizi.

Výroba X Odpad

Podle studií dojde ročně k vyhození přibližně 92 milionů tun textilního odpadu, což pro představu může odpovídat jednomu nákladnímu vozu textilu každou sekundu. Se stále rostoucí rychloobrátkovou módou se dokonce očekává, že do roku 2030 vzroste toto číslo, a to až na 134 milionů tun ročně. Znepokojující je i fakt, že méně než 1 % oblečení se recykluje zpět na nové textilie a většina proto končí jako odpad.

A jak jsme na tom u nás v České republice? U nás se každoročně vyprodukuje zhruba 170 tisíc tun textilního odpadu, což v přepočtu odpovídá zhruba 3–4 % celkového množství komunálního odpadu. Významný krok směrem k udržitelnosti nastává v letošním roce, kdy jsou obce povinny zajistit místa pro sběr textilu, což by mělo podpořit recyklaci a opětovné využití materiálů. Otázkou však zůstává, zda bude s nasbíraným textilem naloženo v souladu s planetou viz. náš článek o sběrných místech.

Kolik vody a chemikálií spotřebuje textilní výroba?

Je obecně známo, že jedním z nejnáročnějších materiálů na výrobu je bavlna, která tvoří přibližně 33 % světové textilní produkce. Pro výrobu jednoho kilogramu bavlny je zapotřebí přibližně 7 000-30 000 litrů vody. Toto množství odpovídá spotřebě jednoho člověka za 2,5 roku! Pěstování bavlny je navíc významně vázané na používání pesticidů. Bavlníková pole sice zabírají „pouze“ 2,5 % zemědělské půdy na světě, ale spotřebují 16 % celosvětové produkce pesticidů.

Alternativou k bavlně může být například námi milovaný len, který potřebuje o 60 % méně vody, není náročný na chemikálie a jeho pěstování je ekologičtější. Len je zároveň, oproti syntetickým materiálům či bavlně, plně recyklovatelný a biologicky rozložitelný.

Jak lze situaci řešit?

Máte z výše uvedených čísel dojem, že se řítíme do propasti? Ano, my taky. Je navíc podstatné si uvědomit, že mimo environmentálních dopadů je módní průmysl spojen i s neetickými pracovními podmínkami. Odhaduje se, že až 75 milionů lidí pracuje v textilním průmyslu po celém světě, z nichž mnozí tráví celou pracovní dobu v nevyhovujících podmínkách a navíc za velmi nízké mzdy.

Aby ve světě módy nastala změna je potřeba zavádět inovativní materiály, efektivně recyklovat a podporovat udržitelné značky. Spotřebitelé mohou navíc přispět omezením impulzivních nákupů či preferenci kvalitního oblečení nad kvantitou.

Co mohu jako jednotlivec ovlivnit?

Důležité je si uvědomit, že vše začíná právě u nás, a že i my se můžeme významně podílet na vylepšení kvality naší planety. Cesta k větší udržitelnosti vlastně ani není složitá. Základním kamenem je nakupovat méně a vybírat kvalitní a udržitelné produkty, které vydrží déle. Další změna tkví v recyklaci a odevzdávání starého oblečení, kterému se může vdechnout nový život. Při volbě materiálů sáhněte raději po ekologických alternativách jako je len, konopí nebo jiných recyklovatelných materiálech. V neposlední řadě je důležité podporovat lokální výrobce a značky, které k módě přistupují s respektem a transparentní výrobou. Textilní průmysl čelí obrovským výzvám, ale společně můžeme přispět k udržitelnější budoucnosti módy.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz